Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Razem lepiej? Samorządowcy przez dwie dekady udowadniali, że dzięki współpracy można osiągnąć jeszcze więcej. W końcu wizja powstania metropolii, która połączy ponad 40 gmin i miast, stała się faktem.
Jaki był cel tworzenia jednego wielkiego organizmu? Chodzi o wykorzystanie potencjału każdego z członków GZM – zgodnie z założeniem, że nawet największe i najbogatsze miasto w pojedynkę nie zdziała tyle, co wiele miast połączonych ze sobą, z których każde wnosi do całości swoją energię, potencjał i talenty. Razem można się rozwijać, a dzięki temu konkurować z innymi obszarami metropolitalnymi nie tylko w Polsce, lecz także na świecie. I przede wszystkim – zapewniać mieszkańcom komfortowe życie. W jaki sposób?
Czas wsiadać!
GZM, która zaczęła realizować swoje ustawowe zadania od 1 stycznia 2018 r., to przede wszystkim dobrze zorganizowany transport publiczny, czyli:
- wspólny bilet na pociąg, autobus i tramwaj,
- wygodne połączenia, dzięki którym można dotrzeć do pracy, szkoły, sklepu itd.,
- rozwój infrastruktury rowerowej,
- rozwój nowoczesnej kolei.
Zobacz więcej o transporcie publicznym na portalu TRANSPORT GZM.
A przyszłość? To być może pojazdy elektryczne, autonomiczne i współdzielone – i o tym się myśli w GZM już dziś. Odpowiadanie na potrzeby w zakresie transportu to w końcu jedno z jej założeń.
Myślę, więc…
Kolejnym celem metropolii jest rozwój społeczno-gospodarczy, a krokiem do tego jest m.in. współpraca biznesu, nauki i samorządu. Wspólna aktywność i zaangażowanie mogą wpłynąć na zainteresowanie inwestorów tym, co mogą zaoferować poszczególne miasta i gminy. Wśród działań GZM są jeszcze m.in.:
- zrównoważona mobilność – celem jest zmniejszenie udziału indywidualnego transportu samochodowego, większa ma być z kolei efektywność energetyczna codziennych podróży,
- metrorower – promowanie roweru jako skutecznego środka transportu, który w mieście jest bardziej efektywny niż samochód,
- drony – wykorzystywanie w przyszłości dronów do celów nie tylko komercyjnych, lecz także administracyjnych, takich jak np. patrolowanie dróg i autostrad czy dokumentowanie strat po klęskach żywiołowych,
- Stop Smog – program zakłada m.in. poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej budynków oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń,
- Zapobieganie suszy – edukowanie m.in. w zakresie gospodarowania deszczówką.
Metrorower
W ramach metropolii działa system Metrorower, który pozwala na wypożyczenie rowerów miejskich za darmo (do 60 min dziennie) osobom mającym bilety średnio- lub długookresowe w ramach Transportu GZM. Od sierpnia 2024 r. Metrorower działa już w 31 gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Do dyspozycji mieszkańców jest 7 tys. rowerów i 924 stacji, co już oficjalnie czyni go trzecim największym tego typu systemem w Europie. Co ważne – charakterystyczne, żółte jednoślady są wyposażone we wspomaganie elektryczne.
GZM w liczbach*
- Powierzchnia: 2554 km kw.
- Liczba ludności: 2,128 mln
- Gęstość zaludnienia: 839 os./km kw.
- Gminy miejskie: 26
- Gminy miejsko-wiejskie: 2
- Gminy wiejskie: 13
Więcej na: metropoliagzm.pl.
Zobacz film promujący Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.