Stadion pełen ciekawostek
O legendarnych meczach na Stadionie Śląskim czytaliście pewnie nie jeden raz. Listę zespołów, które grają tu koncerty można znaleźć bez trudu. Ale zebraliśmy kilka ciekawostek, o których mogliście nie wiedzieć.
Historia budowy: Stadion Śląski został wybudowany w latach 1951-1956 i przez wiele lat był największym obiektem sportowym w Polsce.
Tunel akustyczny: Pod stadionem znajduje się tunel o długości ponad 60 m, który tłumi odgłosy z boiska, co pozwala sportowcom skupić się przed wyjściem na murawę.
Pojemność: Stadion może pomieścić ponad 54 tys. widzów podczas wydarzeń sportowych, a podczas koncertów liczba ta wzrasta do około 85 tys.
Kolorystyka: Krzesełka na trybunach są w żółto-niebieskich barwach, które są oficjalnymi kolorami Górnego Śląska.
Największe zadaszenie w Europie: Zadaszenie stadionu ma powierzchnię ponad 43 tys. m2, co czyni je największym tego typu w Europie.
Rekord frekwencji: Największa liczba widzów na stadionie to 130 tys. osób, co miało miejsce podczas zawodów żużlowych w 1973 r.
Wielofunkcyjność: Stadion Śląski jest miejscem nie tylko wydarzeń sportowych, ale także koncertów, konferencji i innych imprez kulturalnych.
Stadion Śląski jest współorganizatorem Rajdu Śląska.
Rajd Śląska – informacje:
Pierwsza edycja Rajdu Śląska odbyła się w 2017 roku, od razu w randze rundy mistrzostw Polski – najważniejszej serii rajdowej w naszym kraju. W kolejnych latach impreza była sukcesywnie rozwijana – do stawki uczestników dołączyli zawodnicy w historycznych rajdówkach, Rajd Śląska wyłaniał nowych mistrzów Polski i zorganizowano spektakularne show – odcinek specjalny w centrum Katowic. W 2023 roku zawody zyskały międzynarodową rangę, stając się częścią rajdowego pucharu Europy. Zyskały także uznanie Światowej Federacji Samochodowej (FIA) oraz promotora mistrzostw Europy, którego efektem jest awans Rajdu Śląska do Rajdowych Mistrzostw Europy (FIA ERC) – drugiego najważniejszego cyklu na świecie.
Honorowy patronat nad zawodami objął Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.
Partnerem głównym Rajdu Śląska jest Województwo Śląskie.
Partnerem strategicznym Rajdu Śląska jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Partnerami wydarzenia są miasto Katowice i marka MOYA. Współorganizatorem wydarzenia jest Stadion Śląski w Chorzowie.
Partnerem wydarzenia jest także Ministerstwo Sportu, a zadanie dofinansowano ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.
Wszystkie informacje dotyczące Rajdu Śląska znajdują się na stronie www.rajdslaska.pl, Facebooku @rajdslaska, Instagramie @rajd_slaska i Twitterze @RajdSlaska.