Nad wodę by się szło… Śląskie wakacje z dzieckiem
Lato, plaża, woda – to brzmi jak dobry pomysł na wakacje z dzieckiem. Na szczęście nie trzeba jechać daleko nad morze – na śląsku znajdziesz wiele takich miejsc. Liczne zbiorniki – sztuczne i naturalne – otoczone plażami i rekreacyjną infrastrukturą czekają na każdego.
Pojezierze Dąbrowskie
Co mogło powstać po wyrobisku piasku podsadzkowego dla kopalń w Dąbrowie Górniczej? Gigantyczne dziury albo… cztery zbiorniki wodne nazwane Pogoriami o łącznej powierzchni ponad 860 ha, otoczone piaszczystymi plażami, strzeżone przez WOPR i służące szeroko pojętej rekreacji wodnej, od żeglarstwa po nurkowanie. Najlepszym miejscem by błogo i jednocześnie ciekawie spędzić czas z dzieckiem jest przede wszystkim kąpielisko Pogoria III. Długa i szeroka plaża z czystym piaskiem, spacerowa promenada, molo, bogata oferta gastronomiczna oraz spory plac zabaw czynią z terenu przylegającego do zbiornika jedną z najlepszych miejscówek na rodzinny wypoczynek nad wodą na Śląsku, docenianą zarówno przez miejscowych, jak i turystów.
Jezioro Paprocańskie w Tychach
Wizja wypoczynku nad otoczonym plażą, zielenią, boiskami sportowymi i posiadającym długie molo i kilka plaż Jeziorem Paprocańskim, zlokalizowanym w południowo-zachodniej części Tychów, jest kusząca sama w sobie, ale prawdopodobnie żaden junior nie oprze się śmiechom i innym odgłosom radości dochodzącym w upalne dni ze znajdującego się na terenie tego kąpieliska wodnego placu zabaw. Atrakcja przeznaczona jest dla młodszych i starszych dzieci, a wieczorami cieszy oczy spacerowiczów w każdym wieku, tworząc wspaniałe świetlne widowisko.
Dolina Trzech Stawów w Katowicach
Coś dla tych, którzy szukają odpoczynku od zgiełku stolicy województwa, ale nie chcą zbytnio się od niej oddalać. Katowicka Dolina Trzech Stawów to miejsce niezwykłe, choćby dlatego, że znajduje się nieopodal tętniącego życiem i uprzemysłowionego miasta, a samych stawów jest tam nie trzy, ale aż jedenaście. Wszystkie powstały na skutek działalności górniczej, a niektóre z nich są dziś częścią kompleksu rekreacyjno-sportowego. Na terenie Doliny Trzech Stawów znajdują się m.in. strzeżone latem kąpielisko, niewielki wodny plac zabaw, klimatyczne kawiarnie i restauracje oraz szerokie zielone łąki, które zachęcają do tego, aby oddać się zabawie i… grillowaniu.
Stawiki w Sosnowcu
Wiele do zaoferowania wypoczywającym z małymi i większymi dziećmi ma także Sosnowiec. Zlokalizowane niecałe 2 km od centrum tego miasta i 9 km od śródmieścia Katowic Stawiki kuszą nie tylko standardowymi atrakcjami jak strzeżone kąpielisko, piaszczysta plaża, lodziarnie i inne lokale gastronomiczne. Warto je odwiedzić również ze względu na działający tam w wakacje największy w Polsce wodny tor przeszkód (dla dorosłych i dzieci od 7 lat) oraz znajdujący się nieopodal – i posiadający trasy dla juniorów – park linowy.
Jeziora i zalewy
W województwie śląskim nie brakuje też rekreacyjnych zbiorników wodnych mniej lub bardziej oddalonych od ośrodków miejskich. Można by długo wymieniać wszystkie śląskie kąpieliska, na których można oddać się beztroskiej zabawie. Miejsce do rodzinnego relaksu i zabawy na plaży i w wodzie można znaleźć właściwie w każdej części województwa. Na południu warte odwiedzenia są z pewnością zbiornik zaporowy na Wiśle, czyli nazywane śląskim morzem Jezioro Goczałkowickie w Goczałkowicach-Zdroju oraz zbiornik wodny Tresna na Jeziorze Żywieckim, po którym latem kursują turystyczne statki. Na północy śląskiego będą to natomiast Zalew Porajski, czyli zbiornik zaporowy na Warcie w powiecie myszkowskim, Zalew Przeczycko-Siewierski w pobliżu Siewierza, Jezioro Pławniowickie w powiecie gliwickim i znajdujące się 8 km na północny wschód od Tarnowskich Gór jezioro Chechło-Nakło. Ciekawostką jest jezioro Rybnickie, które nigdy nie zamarza – zbiornik służy do chłodzenia pobliskiej elektrowni. Jednak bez obaw – woda w nim jest bezpieczna do kąpieli! Wszystkie te miejsca są pięknie położone, oferują bezpieczny wypoczynek nad wodą i w wodzie oraz masę różnych atrakcji.
Województwo śląskie jest partnerem głównym Rajdu Śląska. Dowiedz się więcej o atrakcjach turystycznych Śląska na stronie slaskie.travel