Co w trawie piszczy – śląskie parki pełne wrażeń
Wiosną i latem województwo śląskie zalewa się warstwą zieleni, gdy wszystkie drzewa i krzewy kwitną jak gdyby jutra miało nie być! To właśnie wtedy zauważalny staje się fakt, jak wiele parków mamy na Śląsku. Według statystyk, wbrew pozorom, nasze województwo jest jednym z najbardziej zielonych terenów w Polsce. Dostępność terenów parkowych i leśnych pozwala na częste spędzanie czasu na łonie natury. Szczególnie dobrą aktywnością letnią jest zorganizowanie pikniku w parku, czy to w gronie znajomych, z drugą połówką, czy też samemu, by w cieniu drzew poczytać ulubioną książkę.
Który więc park wybrać, by nacieszyć się tak szybko uciekającymi letnimi popołudniami? Poniżej prezentujemy listę.
Park Kościuszki w Katowicach
Park o powierzchni 72ha, położony praktycznie w samym centrum miasta, jest świetnym terenem, by po ciężkim dniu odetchnąć i pobyć na łonie natury. Doskonale zlokalizowany, dla wielu stanowi ulubione miejsce, by wybrać się na spacer, bieganie, zabawy z pupilami, czy piknik. Kompozycje kwiatowe i struktura alejek nawiązuje stylem do parków angielskich. Bogata roślinność cieszy oko, a liczne atrakcje dookoła, takie jak bulodrom, galeria rzeźby plenerowej, czy obecne w zasięgu ręki stacje rowerów miejskich zachęcają okolicznych mieszkańców do wizyt. Przy wejściu do parku działa także restauracja, gdzie można zakończyć spacer obiadem lub popołudniową kawą.
Park Śląski w Chorzowie
Nazywany zielonymi płucami Górnego Śląska, zajmujący obszar większy niż nowojorski Central Park – Park Śląski jest co roku odwiedzany przez 3 miliony osób. Gwarantuje przestrzeń, w której odnajdzie się każdy, niezależnie od tego, czy preferuje bardziej sielankowy styl spędzania wolnego czasu, czy też woli urozmaicać go aktywnością fizyczną. Przez Park Śląski ciągną się kilometry alejek spacerowych, tras rowerowych, czy ścieżek dla biegaczy i fanów jazdy na rolkach. Oprócz tego znajdziemy rosarium, gdzie w akompaniamencie różanych pąków i unoszących się w powietrzu kwiatowych zapachów możemy na moment spocząć, wyciszyć się i zainspirować florystycznymi aranżacjami. Park Śląski nie byłby sobą bez wyjątkowych obiektów, które pozwalają wzbogacić spędzony tam czas, np. zoo, Planetarium Śląskie, kolejka linowa „Elka”, czy wesołe miasteczko Legendia. Krótko mówiąc, dla każdego coś dobrego!
Park Chopina w Gliwicach
Park, o którym mówi się rzadko i tutaj wszyscy popełniamy błąd! Park im. Fryderyka Chopina to jedno z reprezentatywnych miejsc Gliwic i przyciąga nie tylko ze względu na ciszę i spokój pomimo położenia w centrum miasta, ale również dlatego, że znajduje się tu cudowna kolekcja roślin tropikalnych. Zlokalizowana w środku parku Palmiarnia prezentuje ponad 6 tys. okazów flory i fauny umożliwiając podziwianie odmian pochodzących z Afryki, Australii i obu Ameryk. Tutaj spędzanie czasu na łonie natury nabiera zupełnie innego znaczenia i nie ogranicza się tylko do leżenia na trawie, bowiem pozwala odkryć sekrety przyrody i pogłębić wiedzę przebywając wśród egzotycznych gatunków roślin i przedstawicieli świata wodnego.
Park Muchowiec w Katowicach
Gdy już zahaczymy o gliwicką palmiarnię i zapragniemy sami poczuć się jak ryby w oceanicznej wodzie, dobrze jest obrać kierunek Doliny Trzech Stawów. W parku na Muchowcu czeka na nas przestrzeń przeznaczona do aktywności fizycznej, gdzie specjalnie przygotowanymi trasami można jeździć na rowerze, deskorolce, rolkach lub biegać. Miłośnicy sportów wodnych mogą śmiało skorzystać z możliwości przystani i wypożyczyć w niej sprzęt – łódki, kajaki, rowery wodne czy deski surfingowe. Oprócz tego park na Muchowcu oferuje fantastyczne zaplecze atrakcji wieczornych. Klimatyczne bary nad wodą stanowią idealne miejsce by spotkać się na drinka z najbliższymi, zjeść coś i posiedzieć na leżaczkach w ramach dbania o nasz quality time.
Partnerem głównym Rajdu Śląska jest Województwo Śląskie.